„O zakoupení meteostanice jsem uvažoval již delší dobu - zhruba dva roky. Důvodů bylo několik. Profesionální meteostanice (např. ČHMÚ) jsou vzdáleny od České Sibiře několik desítek kilometrů. Počasí v této lokalitě je velmi rozdílné. Vždy při debatách se sousedy jsme přemýšleli, jak bylo vloni touto dobou. Díky meteostanici si může každý zjistit data zpětně. Proto jsem se rozhodl pro zakoupení kvalitní meteostanice a více zainvestovat.“ Odpovídá na mou otázku Ondřej Vacek. Dál si povídáme:
* Proč jste se rozhodl pro zřízení meteostanice právě v Ješeticích? Musí být pro ni nějak přesně vymezené místo?
„V Ješeticích bydlím, proto jsem se rozhodl o umístění meteostanice zde. Samozřejmě se musí vybrat vhodné místo z hlediska terénu. Samotná meteostanice nesmí být umístěna blízko budovy. Čidlo teploty se umísťuje standardně ve dvou metrech nad zemí a anemometr musí být umístěn v 10 metrech nad zemí, ve volném terénu. To jsou základní podmínky pro přesné měření.“
* Co všechno obnáší zřízení takové meteostanice? Může si jí pořídit "každý"?
„V první řadě jsou potřeba finance. Dále, pokud někdo chce posílat svá data na web, je potřeba koupit doménu a webhosting. Také je potřeba znalost programování (php, html apod.). Pokud to dotyčný neumí, musí někoho požádat o vytvoření a naprogramování stránek.“
* S jakým přístrojem pracujete?
„Pracuji s poloprofesionální meteostanicí Davis Vantage Pro 2. Oproti svým konkurentům, které se taktéž honosí přívlastkem poloprofesionální meteostanice, jsou tyto stanice vyráběny přímo v USA a ne v Číně. Při samotné výrobě se nešetřilo na žádném materiálu a měřicí senzory opravdu dosahují výrobcem deklarovaných kvalit.“
* Pořízení takové meteostanice asi není laciná záležitost... Máte nějakého sponzora?
„Meteostanice Davis Vantage Pro 2 stála několik desítek tisíc. Ke stanici se dají dokoupit další senzory, jako například senzor solární radiace, senzor UV záření, senzor měření teploty půdy... Bohužel senzory se pohybují v řádu několika tisíců (jedná se o velmi kvalitní senzory). Bohužel, bez sponzora se jen těžko stanice bude rozšiřovat. V současné době mě nikdo nepodporuje. Byl bych velmi rád, kdyby se našla nějaká firma, popř. jedinec zapálený do tohoto oboru. Meteostanice, umístěná na České Sibiři, má podle mě velký potenciál, jelikož zde je velmi rozdílné počasí.“
* Co všechno můžete změřit?
„Moje meteostanice v Ješeticích měří základní veličiny, jako je teplota, vítr, srážky, tlak, vlhkost. Srážkoměr je vyhřívaný.“
* Máte webové stránky, kde uvádíte svá měření. Asi je o ně značný zájem...
„Ano webové stránky mám. Aktuální data ze stanice (včetně archivu a grafů) naleznete na www.pocasijesetice.cz. Na stránce rovněž naleznete předpověď pro Ješetice a okolí, a také radarová data. V zimním období rovněž naleznete na stránkách aktuální sněhovou pokrývku. Ještě, než vznikla tato stránka, byla založena také stránka na facebooku www.facebook.com/ceskasibir. Tato stránka je také velmi oblíbená. Fanoušci stránky zde naleznou aktuální situaci, předpověď, záběry z webkamer na České Sibiři… Obliba stránek postupně roste. V současné době stránku navštěvuje několik desítek lidí.“
* Někdo si může říct, že stanice je od něho vzdálená několik kilometrů a že je asi určena pouze pro Ješetice. Jaký je Váš názor?
„To není úplně pravda. Samozřejmě, čím je stanice od vašeho bydliště vzdálenější, tím se mohou data lišit. Pro aktuální situaci a především archiv si troufám říci, že stanice má přesnější údaje, než celkový přehled v televizi, rádiu apod. Tedy meteostanice v Ješeticích je určena pro širokou veřejnost.“
Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů ve Vaší záslužné práci.
Poznámka redakce: Data Ondřeje Vacka z meteostanice v Ješeticích můžete pravidelně najít i na internetových stránkách Jiskry www.jiskra-benesov.cz.
-if-