Nadměrné pocení se vyskytuje též při horečnatých stavech, chorobně zvýšeném metabolismu, v aktivním stádiu tuberkulózy nebo při hormonálních, neurovegetativních a parazitálních poruchách. Nadměrná potivost může postihovat potní žlázy celého těla nebo se může objevovat lokálně např. na dlaních, čelu, nohou atd. Všeobecně je vhodné při nadměrném pocení omývat se šalvějovým nebo dubovým nálevem. Dvě lžičky šalvěje (dubové kůry) se spaří 1/4l vody. Nechá 20 minut vyluhovat. Na potivost nohou se osvědčuje pobyt u moře u písečné pláže. Potící se ruce se omývají ve vlažné vodě, ke které se přidá trochu kyseliny vinné a kamence. Po usušení se zapudrují rýžovou moučkou. Dobře také působí voda s přídavkem octa. Nejčastěji se potivé ruce týkají lidí narozených ve znamení Blíženců.
Za pocením rukou se skrývá potlačený strach, kterým se vyčerpávají ledviny. Pocení rukou je obrana proti kontaktu. Většinou si strach majitelé zpocených rukou nepřiznávají. Toto téma zpracujeme přiznáním vlastního strachu a ochotným otevřením se kontaktu a komunikaci.
Bylinný recept na vnitřní užívání: list šalvěje-1lžička,kůra ořešáku-1 lžička, nať přesličky-2 lžičky. Do 1/2 l vařící vody přidáme bylinky. Vaříme 2,5min.scedíme a 3x denně pijeme vychladlý odvar.
-AM-