Škola v Daměnicích již nefunguje od roku 1974 a od té doby se de facto využívá pouze jako centrum zábavy. „V nedávných dobách se zde organizovalo tradiční přátelské setkání důchodců a před několika lety i sraz místních rodáků. Sál se využívá pro taneční zábavy a různé oslavy,“ vypráví jedna z místních obyvatelek akce, které byly a jsou s místní bývalou školou spojené. Nyní se tato postupně stárnoucí a zároveň chátrající budova dočká rekonstrukce.

Městys Načeradec, pod který Daměnice spadají, přihlásil rekonstrukci budovy v 10. výzvě k předkládání žádostí o dotaci programového výboru a pléna MAS Posázaví do programu: Aby se nám tu líbilo. „Od roku 2010 se připravoval projekt na přestavbu rekonstrukci budovy bývalé školy v Daměnicích, s tím, že se počká, až přijde vhodná doba na nějakou dotaci a ta nyní přišla. Hodnotící komisí jsme byli vybráni my“ radoval se z úspěchu starosta Městysu Načeradec pan ing. Jiří Jelínek. „V roce 2011 se vlastně zařídilo i stavební povolení, které až doposud leželo v na obecním úřadě v šuplíku,“ dodal Jiří Jelínek.

Projekt rekonstrukce multifunkčního domu v Daměnicích dostal ze strategického plánu Leader maximální možnou výši dotaci. „Je to tak, získali jsme maximální výši dotace, která činí 1 800 000 Kč bez DPH,“ uvedl starosta Načeradce, s tím že případný zbytek nákladů by musela zafinancovat obec z vlastní kasy. „Realizace projektu je do roku 2015, ale s realizací a výběrovým řízením na dodavatele stavby můžeme začít již nyní,“ odhaluje možnosti ze semináře čerstvě vyškolený Jiří Jelínek.

Jaký rozsah prací se vlastně dá očekávat? „V první řadě přijde na řadu pevný strop, dále střecha, nová okna a počítáno je také s uspořádáním zázemí,“ upřesňuje rozsah rekonstrukce starosta. „Opomenout samozřejmě nemůžeme okolí stavby,“ dodává. Okolí samotné budovy se již menší změny dočkalo. Místní dobrovolní hasiči na podzim okolí objektu dokázali upravit na mnohem kulturnější vzhled, než tomu bylo před tím.

Poslední otázkou také zůstává, kdo se ujme této zakázky. „Jelikož se jedná o podlimitní zakázku, budeme vypisovat výběrové řízení. Je tam vlastně i taková podmínka, že se do prací v rámci projektu zapojí i místní spolky jako jsou zde v Daměnicích právě dobrovolní hasiči,“ uzavírá starosta Jelínek.

Autor/ka: Jiří Paýr