Nové vlakové spojení Benešova s Prahou zajímá široké spektrum zájemců, netýká se jen Benešáků, věříme, že zaujme i cestující z Týnce nad Sázavou, kterým svitla naděje přímého spojení s Prahou, a to právě vlaky Arrivy.
Společnost nabídne celkem sedm párů vlaků denně, které budou kromě koncového Benešova a zastávky Praha-hlavního nádraží zastavovat i v Čerčanech, Senohrabech, Mnichovicích a pak v pražských Vršovicích, Hostivaři a Strašnicích. Spěšné vlaky tak nabídnou nejrychlejší vlakové spojení Benešova s okrajovými částmi Prahy a Čerčan, Senohrab a Mnichovic s Prahou obecně.
Právě o rychlosti a potřebnosti takového spojení promluvila na promo jízdě starostka Mnichovic Mgr. Petra Pecková, jež zároveň věří v brzkou integraci těchto spojů do Pražské integrované dopravy.
Ředitel společnosti Arriva vlaky Jiří Nálevka promluvil o tarifní politice Arrivy. Zdůraznil výhodné předplatné jízdné, které je až o 30% levnější než jednorázové jízdenky. Vyzdvihl i možnost jednosměrné předplatné jízdenky, o jejíž výhodách jsme vás informovali na příkladu v předešlém článku ZDE.
Základní cena jízdného bude 50 Kč z Benešova do Prahy, v případě nákupu přes internet se cena sníží o 5 Kč, tedy na 45 Kč, ať cestujete z Benešova či třeba Mnichovic či Čerčan. Jízdenka nebude platit jen na jeden konkrétní vlak, a navíc při nákupu přes internet si ji cestující nebude muset tisknout, bude stačit jen průvodčímu sdělit číslo kódu jízdenky, který vám přijde do mobilu a současně i na mail. Vlakový personál vám každopádně rád poradí a vyjde vstříc.
Sedačky ve vlaku jsou tuzemské z podniku Borcad Fryčovice, jsou pohodlné, vysoké a mají šikovně řešenou opěrku hlavy. Souprava je vybavena 8 držáky na kola, při cestách z Benešova do Prahy a zpět, si nebude potřeba zajišťovat speciální místenku na kola. Bude umožněna přeprava psů a například kočárky budou přepravovány zdarma.
Kromě klasického velkoprostorového oddílu ve vlaku najdete i takzvaný tichý oddíl, kde se nebude moci telefonovat, používat hlasitá zařízení a budete zde moci nerušeně a v klidu cestovat, vyřizovat pracovní či studijní záležitosti. Arriva bude pravidelně jezdit o víkendu z Prahy do Trenčína a zpět a pro delší cestu a lepší pohodlí cestujích, budou v tichém oddíle k dispozici i polštáře a deky, stejně jako to bývá například v letadlech.
U každé sedačky se nachází zásuvka 230V pro napájení drobné elektroniky a dostupné je zdarma připojení k WIFI. V neposlední řadě je připravena pomerančově provoněné toaleta.
Ve vlaku bude možno zakoupit v minibaru drobné sladké i slané očerstvení a nápoje. Nezapomněli ani i na drobné potřeby, které občas cestující zapomenou a nebo znenadání potřebují, a proto bude možnost zakoupit si třeba různé hygienické maličkosti, deodorant, sadu na holení, deštník atd.
Uprostřed soupravy si cestující budou moci zdarma z barelu nalít neperlivou pitnou vodu do kelímků, společnost Arriva nechce rozdávat plastové lahve s pitnou vodou, naopak chce snížit počet odpadů, a to byl důvod proč si zvolila tuto možnost. Veškeré produkty, prodávané ve vlaku se navíc budou honosit tím, že neobsahují palmový olej a část produktů bude určena i pro diabetiky či cestující z bezlepkovou dietou.
Pro děti jsou ve vlaku, kromě vyhrazeného oddílu, připraveny kufříky s hračkami a hrami. Pro dospělé budou k dispozici například šachy, takže si budete moci zpříjemnit cestu.
Generální ředitel společnosti Arriva pro Českou republiku Daniel Adamka zodpověděl pro čtenáře Jiskry několik otázek, jež mu náš redaktor položil.
První otázka směřovala na provozní zálohu. "Arriva v současné době nemá druhou soupravu pro případ poruchy té první, leč ta se již v Německu, toho času již připravuje," zodpověděl Daniel Adamka.
Některé naše čtenáře zajímala i praktická otázka, ohledně krátkých dob pro obrat soupravy v Praze. "Vzhledem k současné rekonstrukci stanice Praha-hlavní nádraží je nemožné okupovat nástupiště delší dobu, ony 4 minuty na obrat soupravy byly tedy společnosti stanoveny správcem infrastruktury SŽDC. Případná zpoždění budou vlaky krátit při třináctiminutovém obratu v Benešově," upřesnil Adamka, tuto problematiku.
Třetí otázka směřovala na jednání se samosprávami ohledně integrace spojů do Pražské integrované dopravy. Genefální ředitel Arrivy doplnil: "Společnost plánuje další jednání v Mnichovicích, připravuje jednání v Čerčanech a v Benešově."
Na benešovském nádraží se uskutečnilo při promo jízdě i setkání s místostarostou Benešova Natašou Brukovou, která si prohlédla celou vlakovou soupravu, zajímala se o cenu jízdného, nabídku služeb a projela se vlakem z Benešova do Čerčan.
"Cesta byla velmi příjemná, ve vlaku nebyl slyšet žádný hluk a v sedačkách se velmi pohodlně sedělo. Myslím, že cestujícím se nový vlakový spoj bude líbit," zhodnotila svou krátkou cestu Arrivou Nataša Bruková, místostarostka Benešova.
Případné prodloužení vlaků do Sedlčan či Vlašimi je podle Daniela Adamky spíše otázka na delší dobu a záležitost objednavatele, kterému chtějí tuto službu nabídnout. Poslední dotaz našeho redaktora směřoval k dalším dvěma městům našeho regionu, jež postrádají rychlé a přímé železniční spojení s hlavním městem, a to k Sázavě a Týnci nad Sázavou. Připomeňme, že v Týnci nyní probíhá rozsáhlá rekonstrukce nádraží a zájem o přímé spojení do Prahy město v minulosti projevilo. Daniel Adamka potvrdil, že Týnec nad Sázavou patří do jejich mapy potencionálních míst, kam by společnost chtěla zajíždět. V současné době Arriva připravuje studii a má zájem se sejít s vedením města Týnec nad Sázavou a jednat o možnostech zavedení přímých vlaků z Týnce do Prahy.