1/ Proč celá akce vlastně vznikla? Kdo byl u její myšlenky? Co je posláním a smyslem?
Den české historie vychází z filozofie naší obecně prospěšné společnosti, jejímž posláním je přibližovat lidem populární formou významné události a osobnosti české historie. Mimo základní činnosti, mezi něž patří vydávání knih, pořádání výstav či besed na toto téma, jsme hledali možnost, jak oslovit více lidí různých generací a připravit pro ně program, který by je bavil, a zároveň přinesl zajímavé informace. Tak vznikl nápad uspořádat akci, která návštěvníkům přiblíží určitý výsek českých dějin. První ročník v roce 2014 byl věnován 100. výročí rozpoutání I. světové války, druhý ročník 70. výročí ukončení druhé světové války a v loňském roce jsme vzpomínali na první výsadky parašutistů do Protektorátu, které proběhly v roce 1941. Vždy hledáme téma, které návštěvníky zaujme.
2/ Kolikátý je ročník /4/ a jaké byly začátky?
Letos pořádáme čtvrtý ročník a již v loňském roce jsme přesunuli akci z dubna na srpen, kdy lidé více cestují, děti mají prázdniny a chtějí si užít zajímavý den. Začátky byly skromnější, ale postupně se nám daří program obohacovat o další divácky zajímavá témata a děje.
3/ Jak je pro Vás složité takovou akci zorganizovat?
Akci připravujeme předběžně od ledna, ale například s vojenskými historickými kluby se domlouváme rok dopředu, protože jejich aktivity zvláště v letní sezóně jsou velmi bohaté. Naše společnost nemá žádné zaměstnance a práce v ní je založena na dobrovolnictví. Proto bychom bez nadšenců, kteří nám v organizaci a přípravě akce pomáhají, nemohli nic takového zorganizovat. A samozřejmě také bez pomoci vedení městysu Křivsoudov a místního Sboru dobrovolných hasičů, jejichž členové jsou již pevnou součástí přípravného a organizačního týmu.
4/ Co letos diváci uvidí?
Mottem letošního ročníku je 75. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a v tom smyslu se odehrává i většina programu. Diváci budou mít možnost sledovat komentované ukázky tréninku, který naši parašutisté absolvovali pod vedením speciálních britských jednotek ve Skotsku, ukázky historických střelných zbraní britské a německé armády, a také hrané ukázky, jimiž program odpoledne vyvrcholí. Určitě bude zajímavý program Armády České republiky. Výsadkáři z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec předvedou seskok z armádního vrtulníku, armádní specialisté předvedou výcvik služebních psů, bojové umění MUSADO či ukázku moderních ručních zbraní. Vojenský technický ústav výzbroje a munice přiveze současnou techniku, například vozidla BVP, DANA, IVECO, ve speciální úpravě. Nemohou chybět historická vozidla, mezi nimiž návštěvníky může zaujmout hasičská stříkačka ze 40. let 20. století, přesně taková, která zasahovala proti parašutistům při útoku v Resslově ulici v Praze. Lahůdkou pro milovníky letectví bude replika Spitfiru, v němž létali čs. letci v RAF v období 2. světové války. Návštěvníci si budou moci prohlédnout tábory vojenských historických klubů se zbraněmi, výstrojí a výzbrojí, motocykly, automobily a další technikou.
To je jen základ programu, který doplní mnoho dalších ukázek, nová výstava o operaci Anthropoid, historická módní přehlídka, prezentace knižních novinek, autogramiáda významného badatele Jaroslava Čvančary, a samozřejmě hudba, včetně populárního skotského dudáckého bandu The Rebel Pipers a koncertu Taxmenů, který celou akci v podvečer ukončí.
Nezapomněli jsme ani na děti. Je pro ně připraven speciální program a určitě se také budou dobře bavit.
5/ Co Vám tato akce přináší a jaký máte vztah Vy k benešovskému regionu?
Jsem moc ráda, když se návštěvníci dobře baví a prostřednictvím programu poznávají českou historii. Je to důležité, protože pokud je člověk hrdý na svou zem a lidi, kteří zde žili, bude ve světě hájit její zájmy a nebude se za ni stydět. Já osobně jsem se narodila právě v Křivsoudově. Když jsem v patnácti letech přišla do Prahy, většina mých kamarádů nedokázala ten název správně vyslovit. Být z malé vesnice mi tenkrát připadalo jako obrovský handicap. Ale přišla jsem na to, že je to vlastně velká výhoda. Poznala jsem Prahu více, než lidé, kteří v ní dlouhá léta žili, a mám ji moc ráda. Ale nejraději se vracím domů, na Vlašimsko, na svůj kopec Vinice a tam, kde mi vždycky bylo dobře.
6/ Jaký je zájem veřejnosti? Jací lidé na Vaše akce chodí? Co si pochvalují?
Na naše akce chodí jednak stálí návštěvníci, kteří přijíždějí každý rok a navštěvují i mnoho dalších akcí podobného typu. A pak jsou ti, kteří přijdou jednou a začnou se vracet. Těší se, co nového je zase čeká. Chválí bohatý program, a také dobrou organizaci. Doufám, že se nám vše podaří i letos, kdy je akce mnohem rozsáhlejší, než v předcházejících letech.
7/ Letošním tématem je útok na Heydricha, jsou v našem regionu souvislosti a lidé spojeni s touto událostí?
Heydrichiáda zasáhla prakticky celou zemi, protože parašutisté a jejich rodiny pocházeli z mnoha obcí a měst. Takže je tu i Benešovsko. V Křivsoudově se narodila a vyrostla Božena Vicherková, moje příbuzná, manželka generála Aloise Vicherka, která po odchodu svého manžela do britského exilu pracovala v odbojové skupině Obrana národa a byla v kontaktu například s škpt. Morávkem a odbojáři z Pardubicka, kteří spolupracovali se Silver A. Byla popravena spolu s dalšími vlastenci 24. 10. 1942 v Mauthausenu. Významná byla také sokolská odbojová skupina působící na Benešovsku a spolupracující v období heydrichiády s pražskými odbojáři. Například Vaňkovi či Petráškovi z Ouběnic, ale také odbojáři z Bystřice, Drachkova, Votic a Srbic, které Gestapo postupně pozatýkalo a také skončili na nacistických popravištích.
8/ Co byste popřála návštěvníkům a doporučila z letošní akce?
Doporučila bych, aby nezmeškali ani kousek z celého dne. Od slavnostního zahájení v 10 hodin až do večerního koncertu Taxmenů bude program tak bohatý, že si z něj vyberou všichni. Už nyní se loňští účastníci těší na bravurní mistrovství armádních výsadkářů a věřím, že vrcholná ukázka, kterou připravilo dohromady několik vojenských historických klubů – boj škpt. Morávka s přesilou Gestapa na Prašném mostě – se bude také líbit.
Návštěvníkům, i nám, organizátorům, bych popřála pěkné počasí bez deště a bouřek, abychom si letošní Den české historie pěkně užili.
Text: Petr Ballek