Antokyany obsažené v borůvkách zlepšují regeneraci oční sítnice, používají se při prevenci a léčbě šerosleposti. Za druhé světové války jedli britští letci borůvky před plánovanými nočními lety. Zlepšily jim vidění v noci a přizpůsobivost očí na ozáření světlem. Borůvkový výtažek podávaný 3x denně s vitamínem E léčí šedý zákal. Silné antioxidanty z borůvek zpevňují stěny vlásečnic a tím odstraňují prosakování krve do oka u diabetiků. Navíc listy snižují hladinu cukru v krvi.
Plody borůvky mají velký význam v léčbě křečových žil díky schopnosti posilovat stěny žil. Pro své svíravé účinky byla borůvka používaná po celá tisíciletí k léčbě průjmu, ran, aftů, krvácení z nosu a dásní, hemeroidy a ekzémy. Potíráním šťávou ze syrových borůvek se léčí sluneční úpal, opruzení atd.
Listy jsou vynikajícím prostředkem proti katarům žaludku a střev spojenými s průjmy a při kolikovitých dyspepsiích. Působí desinfekčně v trávicí trubici, proti bakteriím Escherichia coli a některým druhům stafylokoků. Droga má významný antiparazitický účinek proti škrkavkám a roupům. Borůvky jsou vhodné při prevenci a léčbě aterosklerózy a zánětech urogenitálního traktu.
Běžné dávkování je 80-160mg denně. Dávkování na noční slepotu je až 200mg denně v tabletách, v tinktuře 20-40 kapek 3x denně.
-AM-