Ještě aby ne, když je kraj spojený v průběhu 16. - 20. století s mimořádným počtem osobností české a evropské hudby. Některé se tu narodily, jako Jan Dismas Zelenka, Josef Suk či Zdeněk Fibich. Některé v kraji pobývaly, jako např. Richard Wagner, Gustav Mahler nebo Antonín Dvořák.
Přímo ve Lhoticích zažil nejšťastnější období dokonce i mladý Bedřich Smetana. Zámek patřil jeho rodině v letech 1835 až 1844 a celý rok zněl hudbou. Otec František byl nadšeným hudebníkem a muzicírovalo všech 11 dětí. Bedřich tu poznával pravý venkov, společenský život a prožíval své lásky.
Expozice je umístěna v bývalých pokojích rodiny Smetanových. Obrazy, nástroje a partitury připomínají hudební osobnosti Podblanicka. Nechybí klavír, na který hrával Josef Suk. Zelený salón je věnován přímo Bedřichu Smetanovi. Najdete tu klavír, na který koncertoval roku 1840 v čechtickém zámku. I klavír, který používal v Jabkenicích v závěru života. Komponoval na něm zřejmě i symfonickou báseň Blaník, v které si připomněl léta na Podblanicku. Další vybavení dokresluje atmosféru svobodnického sídla konce 18. a poloviny 19. století.
Růžkovy Lhotice se jako zámek svobodníků vymykají v rámci českých zemí. Rozhodně stojí za vaší návštěvu.
J. Nusek